Интерактивен под FluurMat беше представен на Plovdiv Game Jam 2020.
Какво представлява Game Jam и има ли почва у нас
Този уикенд се проведе поредното издание на Plovdiv Game Jam – 48-часов хакатон за разработка на дигитални и бордови игри. Това е събитие, където хора – студенти и професионалисти, се срещат и създават заедно игри. Събитието се състоя за 7-ма поредна година в Пловдив и страната. Хакатонът се провежда в две части. В началото – петък вечер, се открива с няколко лекции от специалисти, работещи в игровата индустрия. Тази година това бяха Виктор Атанасов, Станислав Сербезов и Хели Велинова. Те говореха за предизвикателствата пред независимите (indie) игрови студия и разработчици, за бизнес и маркетингови стратегии. След тях имаше и лекция от Катя Петева от Ubisoft Sofia, която сподели опита си в разработването на игрови нива и механики.
В паузата между лекциите нашият екип успя да направи демонстрация пред участници и публиката, присъстващи на събитието. И големи, и малки играчи успяха да тестват няколко от разработените игри върху интерактивен под FluurMat. Сред хората, осмелили се да тестват нашата платформа, имаше играчи от всякакви възрастови групи – деца, по-големи младежи и възрастни. Игрите, които показахме, бяха: математика за ранна детска възраст, летищна кула и състезателен вариант на настъпи къртиците. Не изпуснахме да демонстрираме и популярната игра скрити обекти, където играчите търсят няколко предмета измежду купчина други.
Един от участниците успя да заснеме и видео, което можете да гледате тук:
Какво е интерактивен под и каква е неговата цена?
Много от нас не знаят или не са чували за това ново явление, наречено интерактивен под. Идеята на този вид системи е подобна на тази с интерактивните стени или интерактивните дъски. Представлява софтуер, който проектира на земята картинки и видео. Софтуерът може да е разнообразен – от обикновени обучителни презентации до интерактивни видео игри. Именно видео игрите са нещото, което помага в днешно време на нашите деца да се учат и развиват. Традиционните методи на преподаване не са достатъчно актуални, за да заинтригуват съвременните деца. Както знаем, малчуганите прекарват голяма част от ежедневието си пред таблета или телефона, като най-вече играят игри. За да им се въздейства пълноценно е необходимо и методите на преподаване да говорят на техния език – този на видео игрите. Покрай забавните елементи, с които традиционно свързваме игрите, е възможно да се прокарат и обучителни елементи. По този начин децата се учат, играейки. Тематиката на видео игрите също е в състояние да е различна. Съществуват видео игри, които ни учат на математика и смятане. Има други, които запознават малчуганите с азбуката и езикознанието. Не са малко и примерите на игри, които представят материал от природо-математическите дисциплини или както са известни още – STEM (от англ. Science, Technology, Engineering and Mathematics).
Цената на такъв продукт е възможно да варира и то в широки граници. Тя се определя от два основни компонента – цена на използвания хардуер и цената на софтуера. От една страна, хардуера се състои от няколко устройства. Това са: компютър или лаптоп, на който се инсталира видео играта, проектор и сензор. Допълнително се добавя и периферия за управление – безжична клавиатура, wi-fi адаптер, кабели за свързване, кутийка и т.н. Основното устройство в една такава система е компютърът. Тук цената може да варира от 200 лв. за мини компютърни устройства с много ниски възможности до 2000 лв. за високопроизводителна машина с отделна видео карта и бърз процесор. Другият хардуер, който оказва съществено влияние върху цената, е проекторът. Съществуват няколко фактора, които обуславят избора на подходящ проектор. Ако помещението, където ще бъде монтирана цялата система за интерактивен под , е достатъчно високо (поне 3 метра), то тогава е добре да се избере проектор, който да прави 3-4 метра картина върху земята. Цената на такива проектори е от 800 лв. до 5000 лв., в зависимост от марката, големината на картината, живота на лампата и технологията на проектиране. Не на последно място е и сензорът, който една такава система ползва. Безспорен фаворит на пазара е Kinect 2 на компанията Майкрософт, който все още може да се намери на цена от 250 – 300 лв. Съществуват и други сензори, като Real Sense на Intel, които могат да се намерят за 500-600 лв. Или сензорът Orbbec, който идва с вграден малък компютър на цена от 700-750 лв. Не на последно място е и периферията – кабели, клавиатура, адаптери, които сумарно струват около 120-130 лв. Някои компании произвеждат и собствени стойки и кутийки, в които да вградят целия хардуер, което допълнително вдига цената на тази система за интерактивен под. От друга страна, всяка една такава система е нищо, ако не е налице софтуер, който да я управлява. Тук нещата са също доста различни. Някои компании предоставят софтуера си на абонаментен принцип, като се заплаща годишна такса от 2000 – 2300 лв. Компаниите, разработващи такива системи, е възможно да предоставят софтуера и след еднократно заплащане на 2-3 пъти стойността на годишния си абонамент, в зависимост от избраната маркетингова стратегия.
Какво ни отличава от конкурентите?
Системата на FluurMat е модулна, което означава, че можем да предоставим само тази част от хардуера, която нямате. Например ако наскоро сте си закупили мощен компютър, интерактивен под FluurMat може да го ползва. Ние работим постоянно с детски центрове, детски градини и училища, като взимаме обратна връзка от учители и директори. Свържете се с нашите дистрибутори за изготвяне на индивидуална оферта, пригодена към Вашите нужди, като изпратите запитване на формата ни за контакти.